Dr Charles Tannock

Member of the European Parliament for London

EU se k Ukrajině chová macešsky

Lidove Noviny - 25 November 2004

Špičky Evropské unie včera zopakovaly svůj nesouhlas s průběhem prezidentských voleb na Ukrajině, dál se však nedostaly. Jak zahraničněpolitický šéf klubu Javier Solana, tak předseda komise José Barroso ve shodě s dřívějšími komentáři unie vyzvali ukrajinské úřady, aby provedly revizi výsledku voleb, žádná konkrétní akce na podporu ukrajinské demokracie ale zatím není na stole.

Lídři pětadvacítky se dnes v Haagu sejdou s Vladimirem Putinem a přešlapování okolo Ukrajiny se spojuje právě se snahou nedráždit ruského prezidenta před dlouho plánovaným summitem, který má korunovat sbližování Ruska a Evropy. Šéf komise Barroso proto sice prohlásil, že Putinovi „jasně a nahlas“ sdělí svůj nesouhlas s průběhem ukrajinských voleb, odmítl však komentovat roli Putina v kampani před hlasováním a nechtěl ani říct, jak se unie zachová, pokud Kyjev na výzvy Bruselu nezareaguje.

Daleko naléhavější byli evropští poslanci. Členové zahraničního výboru na svém včerejším zasedání vyzvali unii, aby na Ukrajinu co nejdříve vyslala pozorovatelskou misi. Šéfové členských států by podle poslanců měli využít summit s Ruskem k tomu, aby si s Putinem promluvili o jeho spoluodpovědnosti za nynější vývoj v zemi. Sami pak chtějí svolat mimořádnou schůzi parlamentu k Ukrajině.

Necháme to jen na Kyjev?

Už včera řada poslanců apelovala, aby unie označila ukrajinské volby za nelegitimní a tlačila na uspořádání nových. Nejradikálnější byli ti poslanci, kteří sledovali průběh hlasování přímo na místě, a zejména pak zástupci Polska mezi nimi. Liberální poslankyně Grazyna Staniszewska vyzvala předsedu ukrajinské volební komise k rezignaci a žádala unii, aby za žádnou cenu neuznala hlavou státu prokremelského Viktora Janukovyče. Další navrhovali, aby pětadvacítka zavedla vůči členům současné vlády diplomatické sankce a postarala se o to, aby „nikdy nedostali vízum do unie“. Javier Solana, který se jednání zahraničního výboru zúčastnil, však podobné návrhy odmítl jako zcela předčasné.

Poslanci si ve svých vystoupeních nebrali servítky a kritizovali unii za laxní přístup vůči Ukrajině. „Spokojíme se s prohlášením, že všechno je v rukou Kyjeva? Spokojíme se s čekáním na revizi voleb? Tam na ulicích jsou miliony lidí, kteří se chtějí vydat západní cestou a čekají, že jim pomůžeme,“ řekl například bývalý polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek. Britský konzervativec Charles Tannock se přidal. Podle něj brala unie příliš velký ohled na zájmy Ruska. „Putin byl dvakrát během kampaně na Ukrajině. Kde byl v té chvíli Javier Solana, aby Ukrajincům řekl, že unie podporuje jejich evropské ambice?" řekl Tannock.
Privacy Policy